CHIDO #6 Hiszpania w zwolnionym tempie. Eurowizja 2022

Wielkimi krokami zbliża się 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. Jak co roku jednym z krajów, które powalczą o zwycięstwo, będzie Hiszpania. Wcześniej udało im się tego doknać aż dwa razy – w 1968 (Massiel i utwór „La La La”) oraz w 1969 roku (Salomé z piosenką „Vivo Cantando”). Czy trzecia wygrana będzie należeć do Chanel i jej „SloMo”? Przyjrzyjmy się tegorocznej reprezentantce Hiszpanii.

Nauka od najlepszych

Chanel Terrero Martínez urodziła się 28 lipca 1991 roku w Hawanie. W wieku trzech lat przeniosła się wraz z rodzicami do gminy Olesa de Montserrat w Katalonii, skąd pochodzi jej rodzina. Dziewczyna od najmłodszych lat wiedziała, że zajmować się będzie tańcem i śpiewem. Uczęszczała na zajęcia do największych gwiazd w Hiszpanii, takich jak tancerz Víctor Ullate, czy mistrzyni baletu Glòria Gella. Dla Chanel, jak później wspomniała, było to spełnienie największych marzeń, ponieważ od najmłodszych lat podziwiała talent swoich idoli i nie sądziła, że kiedykolwiek będzie ona uczyć się pod ich opieką.

Stolica marzeń

W wieku 16 lat nastolatka przeprowadziła się do Madrytu, gdzie rozpoczęła karierę w teatrze muzycznym. Jednym z najbardziej pracowitych był dla niej rok 2010. Tylko na przełomie tych dwunastu miesięcy zagrała jedną z głównych ról w sztukach, takich jak „Mamma Mia!”, „El guardaespaladas” czy wyruszyła w krajową trasę koncertową z pokazem „Flashdance”. W tym samym roku wystąpiła u boku Shakiry na gali MTV Europe Music Awards. W późniejszych latach głównie występowała jako tancerka w Tu cara me suena, czyli hiszpańskim odpowiedniku programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

Zaskakująca wygrana

W 2022 roku Chanel zgłosiła się do programu Benidorm Fest. Konkurs ma służyć jako hiszpańskie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji. Jego nazwa pochodzi od miasta Benidorm, w którym od samego początku odbywają się preselekcje. Utwór „SloMo” stworzony został między innymi przez Keith’a Harrisa – amerykańskiego producenta i tekściarza, który współpracował między innymi z Madonną, Britney Spears czy Usherem. Według słów artystki, utwór jest hymnem samoakceptacji i „niemożliwym jest, aby usiedzieć na krześle przez całą piosenkę”. Za niesamowitą choreografię odpowiada Kyle Hanagami, który wcześniej pracował z inną latynoską gwiazdą, Jennifer Lopez, czy najpopularniejszym k-popowym girlsbandem – Blackpink. Zwyciężczyni zajęła pierwsze miejsce w głosowaniu jurorów, drugie miejsce w głosowaniu jury demoskopicznego oraz trzecie miejsce w głosowaniu telewidzów. Wynik nie spotkał się jednak z przychylną opinią publiczności. Głosującym zarzucono manipulację, głównie z powodu znajomości lauratki z jedną z jurorek – Miryam Benedited. Chanel odparła jednak zarzuty twierdząc, że „z Miryam nie ma kontaktu od kilku lat”.

Występ w Turynie

Koncerty Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 rozpoczną się już we wtorek 10 maja, a zakończą cztery dni później – w sobotę 14 maja. Wydarzenia odbywać się będą w turyńskiej hali PalaOlimpico. Hiszpania jest jednym z krajów, które znajdują się w tzw. Wielkiej Piątce. Reprezentanci tych krajów mają zapewnione od razu miejsce w finale ze względu na płacenie największych składek na organizację imprezy. Z tego powodu występ Chanel zobaczymy dopiero w połowie maja. Według bukmacherów wygrana tegorocznej edycji należeć będzie do Ukrainy, lecz wszyscy zgodnie stwierdzają, że „SloMo” znajdzie się w zaszczytnym Top 10. Jak będzie naprawdę? Przekonamy się już za kilka dni…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *