Głośny apel w pastelach – wystawa „Zdrowie kobiet” Gabrieli Gorączko

„Badaj swoje piersi” – hasło dobrze wszystkim znane nieustannie pojawia się na ulotkach w gabinetach lekarskich. Ulotkach zwyczajnych, prostych i często ignorowanych, a przecież tak ważny temat powinien być bardziej widoczny… I wtedy pojawia się Gabriela Gorączko ze swoją serią niezwykłych plakatów, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Październik, czyli „różowy miesiąc” to okres wielkiego wsparcia i troski o zdrowie. 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem stała się różowa wstążeczka. Tego dnia ludzie na całym świecie okazują swoją solidarność z kobietami zmagającymi się z tą chorobą, a w mediach pojawiają się coraz głośniejsze hasła namawiające do regularnych badań. Artystka Gabriela Gorączko postanowiła w tym roku okazać swoje wsparcie w nieco inny sposób.

Wystawa „Zdrowie kobiet” pojawiła się 6 października w ulicznej galerii „Szewska Pasja” we Wrocławiu. Jest to seria plakatów poświęcona walce z nowotworami piersi i dróg rodnych. Autorką jest młoda absolwentka wydziału Grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, znana ze swoich artystycznych ilustracji. Jej najnowszy projekt to wizerunki kobiet i części ciała ukazane w niezwykły sposób. Obrazy nie są realistyczne, przypominają bardziej element ozdoby florystycznej, dzięki czemu sprawiają wrażenie nad wyraz delikatnych. Spoiwem całej wystawy są motywy folklorystyczne i pastelowe kolory. Szczególnie ważny jest kolor różowy, obecny na niemal wszystkich ilustracjach, ponieważ kojarzy się z barwą ciała i symboliczną wstążką. Równie charakterystyczna jest czerwień, która jako mocny, wyróżniający się kolor podkreśla poszczególne elementy wystawy. Na niektórych grafikach widnieją hasła zainspirowane cytatami z popularnych piosenek, na przykład „I want my breast free” czy „Every breast you take”, co sprawia, że tak ciężki temat staje się bardziej przystępny w odbiorze.

Gabriela Gorączko nawołuje do dbania o swoje zdrowie, jednak nie w  typowy dla szpitalnych korytarzy sposób. Jej apel, pomimo delikatnego i przyjemnego dla oka charakteru, jest bardzo głośny i nie sposób przejść obok niego obojętnie. Estetyczne plakaty przedstawiają kobiety silne – waleczne amazonki, a jednocześnie delikatne i piękne syreny. Artystka nie zapomniała również o mężczyznach. Na jednej z prac widnieją męskie narządy płciowe przedstawione w tej samej, subtelnej kompozycji jak reszta wystawy. Tym obrazem podkreśliła, że w życiu każdej kobiety jest ważny dla niej mężczyzna – ojciec, brat lub partner – o którego zdrowiu również nie można zapominać.

Pomimo tego, że profilaktyka pod kątem nowotworów narządów płciowych powinna być czymś powszechnym, wciąż często o niej zapominamy. Ludzie stają się coraz bardziej zapracowani, przez co zaniedbują swoje zdrowie i siebie. Artystka przypomina, że wszystkie piersi, niezależnie od kształtu są piękne – te małe, te duże, te niesymetryczne i, przede wszystkim, te wywalczone.


Autor: Julia Siepsiak

Zdjęcia: Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *