Kulturalnie w salonie

#Zostańwdomu jest akcją promowaną aktualnie na całym świecie. Nagłaśniana jest praktycznie na każdej platformie social media: Instagramie, Facebooku, Twitterze czy YouTube’ie. Oprócz jej reklamowania, wiele osób (ale i różnych organizacji i firm) próbuje dostarczyć wszystkim w samoizolacji sposobów na zajęcie nadprogramowego wolnego czasu. 

Część twórców zdecydowało, że lepszym rozwiązaniem będzie udostępnienie swoich filmów na platformach streamingowych niż przesunięcie premiery. Zrobił tak m.in. Jan Komasa, który swój najnowszy film Sala Samobójców. Hejter, wypuścił na VOD. Podobnie zdecydował Bartosz Kowalski, którego horror Dziś w lesie nie zaśnie nikt, miał premierę na Netflixie. 

Instytucje kulturalne również zaczęły działać w ramach akcji #zostańwdomuWiele z nich udostępniło dla widzów swoje zasoby: filmy, nagrania z koncertów i spektakli teatralnych, wystawy fotografii, obrazów i innych dzieł sztuki. Filmoteka Narodowa dała wszystkim dostęp do swoich zbiorów. Dodatkowo, codziennie o 20:00 na stronie ninateka.pltransmitowane są filmy oraz spektakle teatralne. Wrocławski Teatr Lalek, w wybrane niedziele, na swojej stronie, pozwala na obejrzenie darmowego seansuTeatr Muzyczny Capitol udostępnił swoje archiwalne nagrania spektakli,  m.in. rewolucyjna!, a Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu umożliwiła obejrzenie wszystkich wystaw online, filmów oraz prac naukowych. Oczywiście instytucji, które udostępniły dostęp do swoich zbiorów, jest o wiele więcej. 

W ciężkich czasach zmobilizowali się również muzycy. Zamiast odwoływania trasy Męskie Granie, postanowiono zorganizować cykl koncertów online, podczas których przeprowadzana będzie zbiórka pieniędzy prowadzona przez fundację siepomaga.plZebrane fundusze zostaną przeznaczone na doposażenie ośrodków medycznych w środki ochrony i sprzęt medyczny, niezbędne do walki z koronawirusem. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na stronie Onet.pl. Pierwszym z nich będzie koncert zespołu Sorry Boys 

Wielu celebrytów jest teraz bardzo aktywnych w  social mediach i stara się dostarczyć rozrywki wszystkim w domach. Przykładem może być Miley Cyrus, która na Instagramie codziennie prowadzi transmisje na żywo o nazwie “Bright Minded”, w których rozmawia na różne tematy z zaproszonymi gośćmi tj. Michelle Visage, Paris Hilton czy Demi Lovato. Innym przykładem jest amerykański kucharz polskiego pochodzenia Antoni Porowski, który codziennie na swojego Instagrama dodaje filmiki pt. “Lekcje gotowania w czasie kwarantanny”. W jego ślady poszła również aktorka Florence Pugh, która również publikuje nagrania ze swojej kuchni i przepisy. 

Transmisje na żywo są również bardzo popularne pośród mniej znanych artystów. Koncerty w sypialni, pokazy układów tanecznych w salonie czy transmitowanie procesu rysowania to tylko kilka przykładów tego, co można teraz obejrzeć w internecie w czasie kwarantanny. Oprócz zapewnienia rozrywki fanom, takie transmisje mogą być jedynym źródłem dochodów dla artystów. Dlatego często podczas występów online, widzowie proszeni są o wysyłanie napiwków na konta artystówby mogli dalej zajmować się sztuką, ale takżeby po prostu mieli za co żyć. 

Pozostanie w domach jest niezwykle ważne w czasie pandemii. Zmniejszamy wtedy szanse na zarażenie innych, a tym samym na rozprzestrzenianie wirusa. Akcja #zostańwdomu to nie tylko szansa na zobaczenie za darmo filmów, spektakli czy koncertów, ale także jedna z metod walki z wirusem. 

Damian Frątczak 

Damian Frątczak

Zajmuję się głównie działem kultury. Kocham filmy, szczególnie horrory (nawet te kiczowate i tanie z 2003), ale także interesuję się muzyką i ogólnie popkulturą. Od dziecka jestem fanem simsów, filmów Guillermo del Toro i twarzy Nicholasa Cage'a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *