Najlepsze duety w polskim hip-hopie cz.2

Hip-hop jest gatunkiem, na który patrzymy głównie pod kątem indywidualnej twórczości wykonawców. Nawet na polskiej rapowej scenie nie brakuje jednak ciekawych duetów składających się z dwójki raperów lub rapera i producenta. Kontynuujemy rozpoczęty w lutym cykl Najlepsze duety w polskim hip-hopie.

Steez i Oskar (PRO8L3M)

Piotr „Steez” Szulc i Oskar Tuszyński mieli już za sobą pierwsze muzyczne doświadczenia i od wielu lat znali się prywatnie, zanim zdecydowali się współpracować w ramach duetu. Obaj przez dłuższy czas myśleli nad stworzeniem wspólnego projektu, aż w pewnym momencie u Steeza pojawiły się plany wyjazdu za granicę. Miał wtedy powiedzieć Oskarowi: albo robimy, albo nie. No i zrobili. Pierwsze wspólne działania grupy rozpoczęły się w 2012 roku, a rok później już jako PRO8L3M Steez i Oskar wydali minialbum C30-C39. Przełomowy dla duetu był jednak mixtape Art Brut z 2014 roku, w którym wykorzystano sample z polskiej muzyki rozrywkowej z lat 70. i 80. Ta płyta została doceniona również w środowiskach niezwiązanych z hip-hopem. PRO8L3M wydawał kolejne albumy – najnowszy to Art Brut 2 z 2020 roku będący kontynuacją wspomnianej płyty sprzed 7 lat. By pokryć się złotem, potrzebował jedynie 24 godzin od startu preorderu. Z ciekawostek, Steez i Oskar pojawili się w filmie Pocztówki z Republiki Absurdu. Produkcja pokazuje, jak wyglądałaby Polska, gdyby nie doszło w niej do transformacji ustrojowej. W jednej ze scen duet gra nielegalny koncert.

Białas i Quebonafide

Zarówno Białas, jak i Quebonafide należą do najbardziej znanych i wpływowych polskich raperów. Obaj mają swoje wytwórnie płytowe oraz bogaty dorobek, na który wpłynęły zarówno studyjne osiągnięcia, jak i występy na bitwach freestyle’owych. Kilka lat temu Białas i Quebonafide wydali wspólny minialbum Demówka EP. To jednak niejedyne wspólne działania raperów. Quebonafide nagrał jeszcze refren do utworu Złote Serca z płyty Białasa zatytułowanej Rehab.

Sokół i Jędker (WWO)

Absolutna klasyka polskiego rapu, czyli grupa W Wyjątkowych Okolicznościach (WWO). Powstała z inicjatywy Andrzeja „Jędkera” Wawrykiewicza i Wojciecha „Sokoła” Sosnowskiego. Duet rozpoczął działalność w 1999 roku, a zakończył 10 lat później. Z czasem do grupy jako DJ dołączył Bartosz Kopyt, który pracował również jako inżynier dźwięku i dziennikarz radiowy Radiostacji. Szczególną popularność WWO przyniosły utwory W wyjątkowych okolicznościach oraz Damy radę, które były notowane na listach przebojów Polskiego Radia.

Temat oczywiście nie jest wyczerpany, więc do polskich hip-hopowych duetów zapewne powrócimy w przyszłości.


Autor: Mateusz Nowak

Zdjęcie: okładka do utworu Pro8l3m – Ground Zero (Ada Zielińska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *