Nocne Kino Akademickie

Jak co roku, organizacja studencka IKSS, w ramach projektu Nocne Kino Akademickie, przygotowała dla wrocławian specjalny pokaz najlepszych filmów ubiegłego roku. Nie zabrakło również konkursów przeznaczonych dla prawdziwych kinomaniaków.

W czwartek –5 marca odbyła się kolejna edycja projektu. Tym razem, IKSS wybrał na swój pokaz dwa oscarowe filmy; Jojo Rabbit oraz Parasite. Od 18:00 hol kina został  przekształcony w strefę atrakcji. Przez godzinę uczestnicy wydarzenia, w grupach, mogli brać udział w konkursach o tematyce filmowej. Oprócz tego, każdy mógł sobie zrobić sesję zdjęciową na ściance lub zrobić własną, ekologiczną torbę na zakupy.

O 19:00, po krótkiej prelekcji, przybliżającej widzom sylwetkę reżysera, Taiki Waititiego, rozpoczął się pokaz Jojo Rabbit – zdobywcy Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Film opowiada historię młodego nazisty Jojo, pracującego dla organizacji Jungvolk, który po znalezieniu w swoim domu Żydówki, próbuje jej pomóc. Fanatyzm, tolerancja i chęć przynależności do grupy to tylko kilka z problemów poruszanych przez Waititiego.

W czasie przerwy między filmami, IKSS przeprowadziło kolejny konkurs dla widzów. Tym razem, poprzez aplikację Kahoot! uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania związane z nagrodami Akademii Filmowej. Zasady były proste: kto pierwszy, ten lepszy (oczywiście jeśli odpowiedź była poprawna). Trzy osoby z największą liczbą  punktów dostały nagrody.

Po konkursie nadszedł czas na projekcję ostatniego filmu tego wieczoru – Parasite. Tutaj, tak samo jak przed Jojo Rabbit, odbyła się krótka prelekcja, poprzedzająca seans. Dzieło Joon-Ho Bonga zdobyło Oscara w czterech kategoriach: najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy film międzynarodowy oraz najlepszy film. Parasite opowiada historię ubogiej, koreańskiej rodziny, która poprzez liczne kłamstwa, próbuje zdobyć pracę w domu zamożnych państwa Park.

Nocne Kino Akademickie zakończyło się po projekcji Parasite – około północy. “Odzew przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Udało nam się wyprzedać praktycznie całą salę. Nasz team jest niezwykle zadowolony z tego jak przebiegły pokazy oraz z tego jak prezentowała się strefa okołoeventowa, która cieszyła się niespodziewaną popularnością. W szczególności stanowisko ekologiczne, na którym można było samodzielnie wykonać torbę na zakupy. Cieszę się, że realizując misję IKSS, jaką jest szerzenie kultury i sportu, możemy również zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną środowiska.” – mówi Marta Wojtyło, członkini organizacji IKSS.

Damian Frątczak

Damian Frątczak

Zajmuję się głównie działem kultury. Kocham filmy, szczególnie horrory (nawet te kiczowate i tanie z 2003), ale także interesuję się muzyką i ogólnie popkulturą. Od dziecka jestem fanem simsów, filmów Guillermo del Toro i twarzy Nicholasa Cage'a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *