Pięć historii, jedna całość- recenzja filmu „Erotica 2022”

Erotica 2022 to pięć różnych etiud, które opowiadają o zniszczonej przez patriarchat seksualności człowieka oraz o tym, jakie prawdziwe pragnienia ukrywają się w duszy każdej z kobiet. Nie jest to film składający się z jednej fabuły. Nie przedstawia spójnej rzeczywistości od początku do końca. Jest to produkcja o całkowicie nieoczywistym charakterze. Poszczególne historie kobiet są ze sobą jednak ściśle powiązane kontekstowo, problemowo oraz tematycznie.

 

Każda opowieść została napisana, wyreżyserowana i zagrana przez kobiety. Na polski film Netflixa składają się historie o tytułach: Znikanie pani B Olgi Tokarczuk i Anny Kazejak Niedźwiedź Anny Jadowskiej, Mocno Kasi Adamik, Jak będziesz długo siedzieć w ciszy przyjdą do ciebie inne zwierzęta Jagody Szelc oraz Nocna zmiana Olgi Chajdas. Historie kobiet w Erotica 2022 są świetnie portretowane przez kolejno: Agatę Buzek, Monikę Pikułę, Agnieszkę Żulewską, Sarę Celler-Jezierską oraz Małgorzatę Belę.

     

Oglądając ten film, w mojej głowie cały czas pojawiały się jednak dwie myśli, o co tak naprawdę chodzi w tej produkcji oraz dlaczego to wszystko jest po prostu dziwne? Nieskładna, niezrozumiała, posiadająca zbyt wiele miejsc do własnej interpretacji adaptacja książki Tokarczuk była męczarnią, trudno było dotrwać do końca. Zdecydowanie za dużo kuriozalnych scen erotycznych, podczas których, czułam się bardzo niezręcznie. Nie wiem, czy seks cyborgludzi kogoś interesuje, ale mnie z pewnością nie. Sztuka sztuką, ale ten film jest zdecydowanie mocno przerysowany.

Oczywiście, problem jaki podejmowała ta ekranizacja jest bardzo ważny, ale co skłoniło panie reżyserki do przedstawienia tego w taki wymyślny sposób? Czasami prostota lepiej trafia do ludzi. Erotica 2022 niestety nikogo do refleksji raczej nie skłoni. Zamiast wciągnąć odbiorcę w problem, film sprawia, że człowiekowi nie chce się już nic więcej wiedzieć na ten arcyważny temat. To znaczący błąd w produkcji, bo porusza bardzo poważną, światową kwestię, której nie powinno się bagatelizować. Jednak po obejrzeniu tego filmu, widz jest przytłoczony całym tym światem kobiet. Bardzo nie chciałabym, aby po tym filmie ludzie byli zrażeni do tej tematyki, lecz obawiam się, że spora ilość odbiorców będzie stroniła od eksplorowania tematu. Autorki z pewnością miały dobre intencje, tylko trochę pogubiły kierunki.

         

Są jednak zalety Erotica 2022, ale jest to wyłącznie strona techniczna filmu.Twórczyniom, przy użyciu dość niewielkich i ograniczonych środków, udało się wykreować wiarygodną (wizualnie) wizję świata. Dzięki zdjęciom oraz muzyce sceny dość mocno zapadają w pamięć. Dużym atutem produkcji jest poziom aktorstwa. Pojawiający się na ekranie odtwórcy ról dobrze rozumieją koncept, stojący u źródeł produkcji. Poziom jest równy, lecz mi najbardziej przypadła do gustu Agata Buzek, jej gra ciałem była bardzo ciekawą formą przedstawienia emocji, a historia jaką przedstawiła jest moją ulubioną.

Oglądając film Erotica 2022 nie byłam pewna, czy to film o przyszłości, czy o tym co dzieje się teraz. Niektórzy mówią, że to atut, to że jest on boleśnie aktualny. Według mnie, reżyser tworzący film o problemach przyszłości chce przestrzec społeczeństwo, obudzić do refleksji i zmiany nawyków. Czy zatem na pewno ucieszy się z faktu, że film, który ma przedstawiać katastrofalną wizję przyszłości jest współczesny?


Autor: Aleksandra Stefanowicz

Zdjęcia: Instagram

Aleksandra Stefanowicz

Kinomanka i melomanka w jednym. Zapalona globtroterka oraz koncertoholiczka. Zdecydowanie fanka polskiej kultury. Marzycielka, która chce zwiedzić każdy kraj świata z flagą Polski na plecach. Ponadto nie poruszam się w sposób normalny, tylko zawsze taneczny. Optymizm górą!

Jeden komentarz do “Pięć historii, jedna całość- recenzja filmu „Erotica 2022”

  • 28 grudnia, 2020 o 3:12 am
    Bezpośredni odnośnik

    Erotica 2022 pierwszy polski film Netfliksa to piekne i wazne etiudy o opresji kobiet, ale nie wroze mu sukcesu Erotica 2022 pierwszy polski film Netfliksa to piekne i wazne etiudy o opresji kobiet, ale nie wroze mu sukcesu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *