Poeta to taki, co umie w ładny sposób być nieszczęśliwy- poszukiwania młodych twórców

Nim napiszesz wiersz
pomyśl i zważ
jak dalece słuszny to krok
i czy naprawdę masz czas
by napisać wiersz


AS

Pewien polski poeta nosi dwie paczki

bo jak mu jest duszno to pali lighty

Mnie póki co nie stać na dwie paczki

lecz przyjdzie czas to kupię sobie cztery

i będzie taki dzień że nie zapalę

Tomasz Pułka, Zespół Szkół (2010r.)

Młoda poetko, młody poeto, Grzegorz Turnau i Tomasz Pułka słowami ostrymi jak brzytwa, nie zamordowali twojej weny? Zatem zdany, zaliczony pierwszy test na rozpoczęcie literackiej drogi. Niechaj nabór do Antologii Młodej Poezji Wrocławskiej zaprząta twoje myśli przez najbliższy, letni czas.

Za sterami tego zamieszania stoi Kamil Kawalec, a autorem nazwy jest Rafał Różewicz (o tym piszę w dalszej części).  Panów poznałam przy okazji ich zwycięstwa w 29. Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka (tak, byli tak dobrzy, że oboje wskoczyli na pierwsze miejsce na pudle). Kamil wpadł jakby na chwilę, w czapce i plecaku na plecach, wszedł na moment i wygrał. Rafał opuścił Prozę z ranami poetyckiej wojny, zadanymi przez najbardziej literackiego psa w całym Wrocławiu, czyli Barcelonę.

 

12 XII 2019 rok, Literacki Klub Proza, Barcelona w jury

Mam przyjemność rozpocząć projekt w przestrzeni wirtualnej, gdzie mam nadzieję wspólnymi siłami, zaangażowaniem i…

Opublikowany przez Nieregularne Środowisko Poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Nieregularne Środowisko powstało, by zebrać w jednym miejscu i upowszechnić młodą poezję z Wrocławia i regionu Dolnego Śląska.  Przedsięwzięcie swoją nazwę zawdzięcza felietonowi z 2018 roku, o tym samym tytule, opublikowanego przez WydawnictwoJ. Do przeczytania tu.  Autorzy (Rafał Różewicz i Kamil Kawalec) dokonują w nim krótkiej charakterystyki wrocławskiego środowiska poetyckiego:

Cechą charakterystyczną Wrocławia, jako miasta akademickiego, jest wymienność jego mieszkańców. Często są to mieszkańcy chwilowi, w okresie studiów, stąd też jego literackie środowisko jest efemeryczne. Poetyckie inicjatywy pojawiają się i znikają, i są najczęściej inicjatywami pojedynczymi, za którymi nie idzie żadna ciągłość. Dlatego, mimo ich istnienia, nie możemy jeszcze mówić w pełni o cyklicznych wydarzeniach literackich (nie licząc dużych festiwali, takich jak Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Bruno Schulz Festiwal, czy Międzynarodowy Festiwal Opowiadania), które prowadziłyby do konsolidacji miejscowego środowiska. Młodzi literaci zazwyczaj spotykają się spontanicznie na równie spontanicznych imprezach, dopiero aspirujących do tego, by być cyklicznymi.

Inicjatywa skupia się na twórcach zarówno przed, jak i po debiucie książkowym. Ma posłużyć za swoistą bazę autorów, którzy starają się przeniknąć w struktury pola poetyckiego. Być pretekstem do przepracowania i pokonania permanentnego stanu rozproszenia, w jakim często trwają autorzy.

Projekt jest jednocześnie związany z badaniami nad rozwojem poezjotwórczości we Wrocławiu i jego funkcji w regionie. Rozwojowi myśli nad kształtem wrocławskiego środowiska młodopoetyckiego towarzyszą pytania o jego charakterystykę na tle trendów ogólnopolskich, ustalenie pozycji względem heteronomii oficjalnego środowiska poetyckiego, instytucji miejskich czy kulturalnych, oraz o warunki rozwoju lokalnych twórców. Stawia pytanie o poziom samoświadomości młodych autorów, ich kontakty w lokalnej przestrzeni, jak też o trend kształtowania się środowiska online, a więc e-charakter lokalności, eksterytorialności i kryterium przynależności.

Badania dotyczą również kategorii wrocławskości w twórczości młodopoetyckiej i zasad jej stosowania w odniesieniu do sylwetek autorów. Na ile lokalność ewoluująca z twórczości poetyckiej jest współcześnie zasadna? W jakim stopniu staje się przeżytkiem, a w jakim środkiem konstytuującym tożsamość autora?

Wprawdzie nie jest to oficjalny początek naboru tekstów, gdyż za taki uważam założenie strony Nieregularnego…

Opublikowany przez Nieregularne Środowisko Poniedziałek, 15 czerwca 2020

Antologia ma być dźwignią dla młodych autorów, którzy często są pomijani w publikacjach. Kamil, twórca projektu, zakłada popularyzację młodej poezji w szerokim obiegu kultury. Do północy dnia 28.09.2020r. organizatorzy czekają na przesłane utwory poetyckie. Liczą na Teksty na kanwie tożsamości z Wrocławiem czy Dolnym Śląskiem, polemizujące z kulturą regionalną, poszukujące nowej jakości, redefiniujące status poety wrocławskiego, jednak nie jest to warunek konieczny do tego, żeby nadesłany tekst znalazł się w antologii. Mile widziani są zarówno debiutanci, jak i osoby, które mają na koncie pierwszą książkę. Więcej szczegółów w wydarzeniu.

Kamil Kawalec zapytany o doprecyzowanie terminu młody wskazał, iż ukuł nowy termin dotyczący wieku. Zatem zaprasza wszystkich doroślatów oraz doroślatki, a więc osoby, które jeszcze nie weszły w dorosłość albo dopiero w nią wchodzą i maja z tym mnóstwo problemów. Niby młodzi, a jednak już nie na tyle, żeby mówić o sobie, że są młodzi. Już nie nastolatka, nastolatek, ale jeszcze nie (mentalny) dojrzały, dorosły. Jeśli czujesz, Adepcie, że to Twój rewir- aplikuj!

Ze względu na fakt, iż Rafał i Kamil to dla mnie postaci owiane turniejową aurą Rafała Wojaczka, zostawiam na koniec, do przemyślenia…

Po dziewiąte: życie jest nic niewarte. Po dziesiąte: może jest wiersza warte?

– Rafał Wojaczek.

 

Projekt realizowany w ramach stypendium artystycznego prezydenta Wrocławia z zakresu upowszechniania kultury – „Animacja młodego wrocławskiego środowiska poetyckiego”

Patronat: Dolnośląskość.pl Odkrywamy Dolny Śląsk


autor: Karolina Augustyn

zdjęcie Barcelony: Karolina Augustyn

identyfikacja wizualna projektu, logotyp, ilustracje: Malwina Hajduk

 

 

 

Karolina Augustyn

Jak zostać omnibusem? Kompulsywnie kupuj książki, buduj z nich stosy wstydu, które następnie stworzą literacką fortecę. Zuchwale nazywaj rzeczy po imieniu, analizuj, goń za faktami i bryluj wśród fascynującego uniwersum fikcji. A jak już uświadomisz sobie, że świat jest niemożliwy do ogarnięcia, zachwycaj się nim, ludźmi i prozą życia. I zostań ze mną, przeczytaj o kulturze. Dobrze jest być kulturalnym, prawda? PS W moim sercu mieszka Podkarpacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *