Czego naprawdę słuchają Polacy, czyli najpopularniejsze płyty i utwory 2020 roku

Gdyby zapytać różne osoby na ulicy o to, jakiej muzyki słucha polskie społeczeństwo, odpowiedzi zapewne byłyby mocno zróżnicowane i niekoniecznie trafnie pokazujące, jak wygląda rzeczywistość. Każdy z nas funkcjonuje w jakiejś rzeczywistości – także tej muzycznej – i ocenia świat przez jej pryzmat. Możemy starać się wyjść z tych schematów i wziąć pod uwagę np. to, czego słuchają nasi znajomi, ale wciąż nie będzie to całościowy obraz. Jak więc sprawdzić, jakiej muzyki słuchamy jako polskie społeczeństwo? Analizując oficjalne dane dotyczące słuchalności utworów i sprzedaży płyt w naszym kraju, najlepiej z całego ubiegłego roku.

Oczywiście nie każdy kupuje płyty i nie każdy korzysta z serwisów do streamingu muzyki, ale jednak liczba osób, które robią przynajmniej jedną z tych czynności, jest na tyle duża, że można z ich wyborów wyciągnąć już pewne wnioski.

Zacznijmy więc od albumów muzycznych i przyjrzyjmy się danym opublikowanym przez Związek Producentów Audio-Video. Jeśli brać pod uwagę sprzedaż płyt, największą popularnością w Polsce w 2020 roku cieszyła się płyta Romantic Psycho Qeuebonafide. Drugie miejsce przypadło albumowi Live Pol’And’Rock Festival 2019 zespołu Kult, a trzecie Art Brut 2 duetu Pro8L3M. Tuż za podium znaleźli się Kazik z płytą Zaraza oraz sanah z Królową Dram. Kolejne kilkanaście miejsc zajmują płyty polskich wykonawców. Najczęściej sprzedawana zagraniczna płyta w Polsce w 2020 roku to Map of the Soul: 7 k-popowego zespołu BTS. Znalazła się ona na 17 miejscu.

Wielu z nas jednak płyt nie kupuje wcale lub robi to okazjonalnie, za to chętnie korzysta ze streamingu. Jedną z najpopularniejszych aplikacji do słuchania muzyki jest bez wątpienia Spotify. Serwis ten również opublikował dane dotyczące płyt, które były najchętniej słuchane przez Polaków w 2020 roku. Na pierwszym miejscu znalazł się Mata z albumem 100 dni do matury, na drugim Quebonafide i Romantic Psycho. Kolejne miejsce zajmują Bedoes z płytą Opowieści z doliny smoków, sanah z Królową dram i Białas z H8M5.

Przejdźmy do najpopularniejszych utworów 2020 roku wśród polskich słuchaczy. ZPAV podał listę piosenek, które najczęściej pojawiały się na radiowych playlistach. Zdecydowaną przewagę mają tu zagraniczni artyści. Pierwsze miejsce zajął utwór Blinding Lights od The Weeknd, drugie Szampan od sanah, a trzecie Close Your Eyes od Felix Jaehn, Vize i Miss Li. Tuż za podium znalazły się utwory Salt (Ava Max) i Désolée (Paris/Paname) (Shanguy).

Na Spotify najczęściej słuchaliśmy BUBBLETEA autorstwa Quebonafide i Darii Zawiałow. Kolejnym utworem pod względem popularności u Polskich słuchaczy w 2020 roku było Blinding Lights The Weeknd. dalsze miejsca zajęły utwory Impreza (Sobel), Polskie Tango (Taco Hemingway, Lanek) oraz 100 dni do matury (Mata).

Wnioski? Muzyka polskich wykonawców cieszy się większą popularnością, niż można by się było spodziewać. Patrząc na sprzedaż płyt lub na popularność albumów jak i pojedynczych utworów w streamingu widać wyraźną dominację rodzimej muzyki. Szczególnie chętnie Polacy słuchali w ostatnich miesiącach sanah oraz Quebonafide.

Mimo tego trendu w stacjach radiowych wciąż zdecydowanie dominują zagraniczne utwory. Jeśli ktoś słucha głównie radia, to najprawdopodobniej z takimi piosenkami ma styczność. Polskie utwory w radiu w większej ilości pojawiają się jedynie w godzinach najmniejszej słuchalności. Spośród zagranicznych artystów, najbardziej do gustu przypadła nam twórczość The Weeknd.


Autor: Mateusz Nowak

Zdjęcie: Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *