Szacunek dla mam. Dzień Matki w Polsce i na świecie.

Dzień Matki to wyjątkowe święto polegające na celebrowaniu istnienia najważniejszej osoby w życiu każdego człowieka. To moment, kiedy chcemy wyrazić nasze szczere uczucie miłości oraz szacunku do osoby, dzięki której jesteśmy na świecie.

Początków świętowania należy szukać w kulturach europejskich. Pierwotnie, będąc niejako efektem ubocznym praktyk religijnych połączonych z pełnieniem służby na dworach pańskich, ów dzień (nazywany matczyną niedzielą) dawał młodym ludziom możliwość powrotu  do rodzinnej parafii. Tym samym stawał  się dla wielu osób okazją do spotkania ze swoją mamą po dłuższej rozłące. Za pierwowzór tego święta można uznać, kultywowane już w czasach starożytności, oddawanie czci boginiom płodności w kulturach Grecji i Rzymu.

Pierwszy Dzień Matki obchodzono w Polsce 26 maja 1914 roku. I tak już zostało. Najpopularniejszym terminem dla tego święta na świecie jest druga niedziela maja. Pewnej prawidłowości należy się tutaj doszukiwać w prawach natury, ponieważ jest to czas, w którym wszystko rozkwita i „budzi się do życia”. To  metafora obdarowującej życiem matki.

Obecny, globalny wymiar tego święta nie powinien zatem dziwić, gdyż w każdej kulturze pozycja matki w rodzinie postrzegana była za jedną z kluczowych w funkcjonowaniu każdego społeczeństwa, choć status ten w różnych państwach był uzależniony od przypisanych kobietom ról. Jest to bezsprzecznie najtrudniejsze zadanie, jakiego podejmuje się każda dojrzała kobieta: danie życia i wychowanie nowego człowieka. Nasza rodziciellka to pierwsza osoba w życiu, która nie tylko nosi nas pod sercem, ale także spędza z nami najwięcej czasu, obdarowując nas miłością oraz ciepłem.

Choć nam święto wydaje się być zunifikowane, na świecie pojawiają się urozmaicenia wzbogacane lokalną kulturą.  Opowiem tutaj o kilku z nich.

W Niemczech symbolem okazywania wdzięczności matkom jest wręczanie kwiatów, szczególnie popularnym gatunkiem są goździki. Dość powszechnym jest również wręczanie biżuterii i słodyczy, których wskaźniki sprzedaży przewyższają nawet te z okresu walentynkowego. Muttertag to również okazja do tego, aby wspólnie spędzić czas, wybierając się do restauracji lub kawiarni.

We Włoszech upominkiem dla mamy również są kwiaty. Symboliczne znaczenie ma kwiat azalii, mający reprezentować kobiecość, łaskę miłość i energię. Festa della Mamma może mieć swój początek w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy obchodzono je podczas promowania targów roślin ozdobnych i kwiatowych. Bardzo ważnym aspektem jest również wspólne celebrowanie w restauracji, w towarzystwie wielopokoleniowej rodziny. To również dzień, w którym wyręcza się mamę z obowiązków domowych.

W Turcji  rodziny przygotowują ulubione potrawy swoich rodziców, a w niektórych sklepach kobietom z tej okazji wręczane są kwiaty. Osoba matki jest w tym kraju obdarzona szczególnym kultem, zatem każdy dorosły dba o to, aby był to wyjątkowy czas dla niej.

Popularność tego dnia w Stanach Zjednoczonych, pomijając jego komercjalizację, przyniosła, podjęta w 1914 roku, uchwała amerykańskiego rządu. Główną inicjatorką była Anna Jarvis, która, ustanawiając święto wszystkich matek, chciała też upamiętnić śmierć swojej rodzicielki. Symbolem tego dnia stał się, noszony w butonierce, biały goździk. Obecnie bardzo popularnym sposobem świętowania jest wysyłanie kartek i prezentów.

W niektórych krajach byłej Jugosławii święto matki jest rodzajem zabawy rodzinnej. Dzieci nie wypuszczają mamy z łóżka, czekając, aż ta przekupi je słodyczami. W zamian wykonują jej codzienne zadania, by jak najdłużej, mogła zostać w łóżku i wypoczywać.

Meksykanie bardzo poważnie podchodzą do tego dnia, jednego z najważniejszych w roku. Rozpoczyna się on od mszy na cześć Najświętszej Dziewicy, będącej symbolem macierzyństwa. W tym dniu dzieci przygotowują swoim mamom uroczyste śniadania oraz wręczają kwiaty, na które najmłodsi zbierają pieniądze miesiące wcześniej. W tradycyjnych domach mamę budzi śpiew dzieci wyrażający miłość do rodzica, a co bardziej zamożne rodziny często zatrudniają mariachi, aby śpiewali razem z ich pociechami. 

W Chinach Dzień Matki jest traktowany jako zaimportowane święto, ale też znajduje swoje podstawy już w konfucjonizmie i taoizmie, które zalecają dbanie, słuchanie i opiekowanie się swoimi starszymi członkami rodziny. Obecnie mamom wręcza się głównie goździki i niezapominajki oraz popularną lilię tygrysią, wierząc że zasadzenie tego kwiatu w ogrodach pozbawia trosk w rozłące matek z wysyłanymi w dal synami.

Kwiaty towarzyszą zarówno tym obecnym, jak i tym które nas opuściły. W Rosji, kultywowane jest chodzenie na cmentarze z najbliższymi i zostawia się bukiety kwiatów. W Australii utrwalił się zwyczaj przypinania goździków do ubrań, przy czym kolorowe symbolizują to, że matka danej osoby żyje, a białe, że zmarła.

W większości kultur mamy do czynienia z oddawaniem szacunku osobie Matki. W Polsce, jak i w wielu krajach europejskich, utrzymywane są podobne standardy kulturowe: wizyta z kwiatami, wspólne rozmowy, spacery, podarunki; rodzice najbardziej doceniają, gdy ich pociechy chcą im poświęcić swój czas.

Różne kraje świata podchodzą w różnym stopniu do celebrowania zdrowia oraz szczęścia swojej rodzicielki. Bardziej ortodoksyjne kultury, jak np. Bliskiego Wschodu, odcinają się od tego święta, uważają je za zbyt skomercjonalizowane. Nauczają, że należy okazywać szacunek rodzicielce przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *