Z ISIC przez świat

Gdy sesja załamuje, a nauka zniechęca, ulga studencka przypomina, że studiować zawsze warto. Na zniżki dzięki wydanej przez uczelnię legitymacji możemy liczyć tylko na terytorium Polski, ale apetyt na podróżowanie nie kończy się na granicach naszego państwa. Czy da się więc zachować ulgę za granicą? Tutaj z pomocą przychodzi ISIC.

Czym jest ISIC? 

Wspomniana karta – International Student Identity Card  to międzynarodowy dokument, którym możemy poświadczyć nasze uprawnienie do otrzymania ulgi studenckiej. Skorzystać mogą z niej osoby uczęszczające na dowolny typ studiów, a także uczniowie od 12. roku życia.  

To, co wyróżnia ISIC (czytaj: ajsik), to respektowanie karty i wiążących się z nią ulg na całym świecie. Wiele państw i regionów traktuje posiadaczy tego dokumentu, jak osoby studiujące na danym terytorium. Trzeba bowiem pamiętać, że część krajów nie akceptuje legitymacji studenckich wystawianych poza ich terytorium (np. Polska). 

Pierwszą taką legitymację wydano w 1953 roku. Przeszła ona wiele zmian, by od 2019 roku prezentować się w formacie zbliżonym do wymiarów karty płatniczej. ISIC jest także wspierane przez UNESCO od ponad 50 lat.

Obecny wizerunek karty, źródło: www.isicassociation.org

Na odwrocie plastikowego egzemplarza karty znajduje się kod QR. Można w nim ukryć informacje o osobie posiadającej dany egzemplarz, a także pozostawić dane kontaktowe do osoby ICE (ICase of Emergency), czyli takiej, którą należałoby powiadomić, gdyby stała się nam jakaś krzywda. 

Dostępne są różne warianty kart oferowanych w Polsce przez biuro Almatur. Wśród nich znajdziemy m.in. ISIC PTSM, czyli połączenie ulgi studenckiej i członkostwa Polskiego Stowarzyszenia Schronisk Młodzieżowych, ISIC 360, obejmującą pakiet ubezpieczeń społecznych za granicą do 80 tysięcy euro, a także ITIC, poświadczającą bycie osobą nauczającą/wykładającą na terytorium Polski. 

 

Tak prezentowała się ISIC w roku 1990, własność: Facebook/Paweł Kukiz

 

Co zyskuje się dzięki ISIC w Polsce? 

Choć obecnie zajmujemy się raczej chronieniem siebie i naszych bliskich, to po zakończeniu lockdownu warto wiedzieć, jak można zaoszczędzić i ułatwić sobie bezpieczne podróżowanie. 

We Wrocławiu dla osób posiadających kartę ISIC zniżki oferuje m.in. Hard Rock Cafe (darmowy napój)Gojump (bilet ulgowy) i escape room Let Me Out (20% zniżki na dowolną grę). Legitymacja służy także za potwierdzenie przysługującej ulgi w przejazdach pociągami. Dotyczy to wyłącznie osób studiujących poza granicami Polski. 

Wraz z podstawowym wariantem karty można wykupić ubezpieczenie NWW i/lub pokrycie kosztów leczenia na terytorium Rzeczpospolitej. Oferowane są również warianty obejmujące leczenie szkód spowodowanych sportami ekstremalnymi, a także ubezpieczenie sprzętu/bagażu. 

 

Co zyskuje się dzięki ISIC za granicą? 

Przed ograniczeniem kursowania pociągów międzynarodowych, z Wrocławia odjeżdżał pociąg prosto do stolicy Czech. Zniżka z kartą ISIC wynosiła aż 75% na bilety przewoźnika Leo Express. Oznaczało to, że bilet do i z Pragi ze zniżką studencką kosztował niecałe 60 zł (!). 

Niektóre zagraniczne uniwersytety nie wystawiają legitymacji innych niż ISIC – tak jest na przykład na Uniwersytecie Amsterdamskim. 

Większość państw uznaje opisywany dokument za równoważny z tymi, które wystawiają uczelnie wyższe danych miejsc. Wiele placówek/instytucji przyznaje osobom posiadającym międzynarodową legitymację studencką dodatkowe ulgi. W ich skład wchodzą ho(s)tele, restauracje, muzea, przewoźnicy (Flixbus oferuje nawet do 20% zniżki na przejazdy) i wiele innych. Lista aktualnych udogodnień i zniżek jest stale uaktualniana tutaj.

Karta może posiadać również – podobnie do wariantu obowiązującego w Polsce – ubezpieczenie NWW, którego to zakres można samodzielnie wybrać. Może być to szczególnie przydatne dla osób, które zamierzają wybrać się do krajów, w których karta EKUZ nie jest respektowana.

 

Jak zdobyć ISIC? 

Kartę założyć można w jednym z punktów wystawiających takie dokumenty lub też zamówić ją online. 

Wrocławskie miejsca, w których wystawiana jest karta ISIC, to biura podróży: Almatur (Al. Armii Krajowej), Logostour (Plac Grunwaldzki), Rainbow Tours (Wroclavia), Remedium (ul. Piłsudskiego), Twister (ul. Kościuszki). Przed wybraniem się z domu, warto upewnić się, czy punkty te mają wolne egzemplarze kart, telefonując do nich albo wysyłając e-maila. 

Legitymację można także uzyskać bez opuszczania ciepłego łóżka. W tym celu należy wejść na stronę internetowąwypełnić wszystkie formalności i dołączyć zdjęcie (najlepiej to samo, którego użyliśmy podczas rekrutacji na kierunek) oraz skany legitymacji, którą posługujemy się na co dzień. Istnieje także możliwość niezamawiania plastikowego egzemplarza dokumentu. Wówczas ISIC znajdziemy w dedykowanej aplikacji mobilnej. 

Obecnie wyrobienie legitymacji kosztuje 24 zł. Ważność karty obejmuje sezon od września poprzedzającego rok akademicki do końca następnego roku kalendarzowego. Obecnie jest to okres 09.2020 – 12.2021. 

 

A zatem? Szczepionka w ramię, ISIC na telefonie lub w portfelu, uśmiech na twarzy i do zobaczenia podczas wielu po pandemicznych podróży!


Autor: Norbert Madura

Obrazek wyróżniający: isic.org

Norbert Madura

Stale upewniam się, czy moje żarty są śmieszne. I nie są. W rzadkich momentach piszę z sensem o rzeczach mi bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *