Zrobię to za ciebie – automat do liczenia monet
Piętnaście, siedemdziesiąt trzy, a może grosik reszty. Wrzucasz do portfela, kurtki, ewentualnie kieszeni spodni. O drobnych przypominasz sobie przy okazji prania i wrzucasz do wielkiego słoika z miedziakami. Obiecujesz sobie, że policzysz je w końcu i pojedziesz za nie na Coachellę. Potem odechciewa ci się liczyć, bo tyle nominałów… trzeba posegregować… a w banku znowu policzyć… A gdyby tak ktoś, a raczej coś, zrobiło to za ciebie?
SYPNIJ GROSZEM
Po Warszawie, Krakowie, a nawet Białymstoku nadszedł czas na wszystkie miasta wojewódzkie. We wrocławskiej siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 41/43 postawiony został automat do liczenia monet. Urządzenie oszczędza czas osobom, które chcą się pozbyć drobnych monet, a także osobom, które miałyby przyjąć je w kasach banków komercyjnych. Odkładane reszty z zakupów trzeba by było posegregować nominałami i zapakować w rulony po pięćdziesiąt sztuk. Tak przygotowane monety należałoby zanieść do jednego z oddziałów banku, a tam ktoś musiałby zacząć cały proces od nowa, by sprawdzić, czy pieniędzy jest dokładnie tyle, ile zadeklarowano.
Teraz wystarczy zabrać bilon z domu i położyć go na tacce automatu. Nominał nie musi być ten sam; urządzenie rozpoznaje wartość monety samodzielnie. Po chwili na ekranie wyświetla się przeliczona kwota. Pobiera się wtedy wydruk, a z nim idzie do kasy. Tam wypłaca się kwotę w postaci większych nominałów. Wymiany powyżej 2000 zł muszą zostać potwierdzone dowodem tożsamości. Urządzenie nie rozpoznaje elementów, które nie są polskimi monetami, więc żetony, szpilki i obce waluty zostawiamy z boku.
Tak prezentuje się urządzenie gotowe do wystawienia wydruku
SAKIEWKĄ POTRZĄŚNIJ
Automat może okazać się dobrą inwestycją nie tylko ze względu na jego prostotę. Niektóre banki nie oferują bowiem usług wymiany bilonów na banknoty. Inne placówki pobierają za to opłatę za przeliczenie przyniesionych monet. NBP udostępnia nowe urządzenia nieodpłatnie. Jak czytamy na ich stronie internetowej, trwają także prace, by kwoty przeliczone w automatach przesyłać na konta za pomocą kodu BLIK.
Korzystanie z „monetomatu” NBP zapobiegnie też niepożądanym sytuacjom. W przeszłości zdarzały się sytuacje, w których osoby odmawiały przyjęcia zapłaty w postaci samego bilonu. Im więcej takich urządzeń, tym mniej takich sytuacji.
Urządzenie czynne jest od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00. NBP zapewne rozważy sfinansowanie większej liczby urządzeń, jeżeli będą cieszyły się one dostatecznym powodzeniem. A na to akurat mamy wpływ.
Wymieniać drobniaki będzie: Norbert Madura
Zdjęcia: nbp.pl