Zalewski bez prądu, ale z mocą – „MTV Unplugged”

Do grona polskich artystów, którzy zagrali akustycznie w ramach legendarnej już serii MTV Unplugged, dołączył niedawno Krzysztof Zalewski. Na szczęście, dla wszystkich nieposiadających dostępu do platformy CANAL+ online, 23 listopada ukazała się płyta z zapisem audio występu. Ciekawe aranżacje, wyjątkowi goście i zamknięty w napisanym specjalnie na potrzeby koncertu utworze ponadczasowy przekaz – wszystko to znajdziemy na krążku zatytułowanym „MTV Unplugged”.

Chociaż koncert Zalewskiego w ramach serii MTV Unplugged jest dostępny na platformie CANAL+ online już od 16 października, jego zapis audio ukazał się dopiero 23 listopada. Na półki trafił krążek z czternastoma utworami, wśród których znalazły się nie tylko kawałki z płyt „Zelig”, „Złoto”, „Zalewski śpiewa Niemena” i „Zabawa”, ale i „Romanca Cherubina” z repertuaru Wandy Warskiej i Czesława Niemena oraz nowa piosenka „Ptaki”. I to właśnie tej ostatniej warto się przyjrzeć.

Poza samą płytą, zakupić można także specjalnie przygotowany merch. Pamiętano również o fanach wosków. W Sklepie z Muzyką dostępne są dwa winyle: jeden z całym zapisem koncertu, drugi z singlami „Ptaki” i „Romanca Cherubina”. Jeszcze zanim ukazała się płyta, do sprzedaży trafiły bilety na koncerty Zalewskiego w ramach trasy MTV Unplugged. Artysta odwiedzi w sumie 15 miast i wystąpi 16 razy (dwukrotnie zagra w Gdańsku).

Zalewski: akustyczny przegląd twórczości

Wróćmy jednak do krążka, który jest doskonałym dowodem na to, że Zalewski nie potrzebuje prądu, aby jego występy zachwycały. Aranżacje hitów muzyka robią wrażenie, sekcja dęta zaskakująco dobrze współgra z wokalem Krzysztofa, a goście, którzy wzięli udział w projekcie, świetnie dopełniają jego wokale w „Romanca Herubina”, „Tylko nocą”, „Jednego serca” i „Ojcowie”.

W „Romanca Cherubina”, będącym jednym z singli promujących materiał, udzieliły się Paulina i Natalia Przybysz (obie towarzyszą Zalewskiemu również przy „Jednego serca”) oraz Miłosz Pękala. O ile pierwszych pań raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ nie jest to pierwszy występ sióstr u boku Krzysztofa, tak postać Pękali może być dla niektórych zagadką. Pękala jest wibrafonistą, perkusistą, improwizatorem, kompozytorem i performerem. Ma na swoim koncie Paszport Polityki (2015) i wiele nagród fonograficznych. Od niemal 20 lat jest członkiem duetu perkusyjnego Hob-beats (z Magdaleną Kordylasińską). We wspomnianym utworze zagrał na wibrafonie.

W „Tylko nocą” z kolei usłyszeć można wokal Justyny Święs, połowy duetu The Dumplings. Kawałek ten w wersji Unplugged jest więc podwójnie ciekawy – dzięki nowej aranżacji i kobiecemu wokalowi. The Dumplings maczali palce również w utworze „Ojcowie”.

Bez prądu, ale z mocą

 

Zalewski podczas „MTV Unplugged” udowodnił, że nie potrzebuje prądu, aby wystąpić z mocą. „Trzeba porównywalnej odwagi, by zmierzyć się z formatem MTV Unplugged. Trzeba wyobraźni, by z tego starcia wyjść jako zwycięzca. Zalewski zmierzył się i wygrał” – czytamy na stronie Sklep z Muzyką. Wydana niemal dwa tygodnie temu płyta to zwycięstwo na każdym polu. Zbiera jego hity z poprzednich albumów, pokazując całe spektrum jego możliwości, zarówno jako muzyka, jak i wokalisty. Chociaż „akustyczna wersja” kojarzyć się może ze spokojem i minimalizmem, „MTV Unplugged” tym korelacjom ucieka. Wszystkie utwory, które się na niej znalazły, są równie bogate w emocje i energię, co te „standardowe”. Także i sam wokal Zalewskiego brzmi tak samo dobrze „live”, co w utworach nagranych w warunkach studyjnych. Płyta okazała się jednak sukcesem nie tylko artystycznym, ale i sprzedażowym. W najnowszym notowaniu OLiS wyprzedził ją tylko krążek „Nic” Sokoła i „30” Adele.

„MTV Unplugged” będzie można usłyszeć na żywo także we Wrocławiu. Krzysztof pojawi się w naszym mieście w ramach wspomnianej już trasy 10 kwietnia w Narodowym Forum Muzyki. Bilety są jeszcze dostępne.


Autorka: Magdalena Skawina

Zdjęcie: KayaxTV/YouTube

Magdalena Skawina

Jeżeli zastanawiasz się, czym się zajmuję, zapewne słucham nowej polskiej rap płyty siedząc na balkonie dusznego wrocławskiego osiedla. Może kiedyś, kiedy dorobię się już na pisaniu o młodych raperach, zbuduję wehikuł, który przeniesie mnie do alternatywnej rzeczywistości. A w niej leżę teraz na plaży i podziwiam niekończące się zachody słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *