(nie)Potrzebne pytania #2 – wredne dziewczyny

Filmy i seriale dla młodzieży zwykle mają podobny do siebie schemat, zwłaszcza jeśli chodzi o postacieMamy głównego bohatera, jego dwójkę przyjaciół, z których jeden jest zwykle “dziwny”, no i oczywiście nie możemy zapomnieć o ich przeciwnikach – chamski chuligan albo wredna, popularna dziewczyna. Co ciekawe, zauważyłem wśród moich znajomych, ale także w czasie przeglądania Twittera, że wiele osób bardzo lubi owe wredne dziewczyny.

Ludzie często określają takie bohaterki jak Regina George, Heather Chandler lub Heather Duke (podczas przygotowań do tego tekstu zauważyłem, że większość wrednych dziewczyn ma na imię Heather) jako prawdziwe ikony stylu, elegancji i ciętych ripost. Po jakimś czasie zacząłem się zastanawiać – dlaczego wredne dziewczyny budzą sympatię fanów?

Uosobienie zła

Każdy ma ten jeden film, którego scenariusz zna się na pamięć. W moim przypadku jest to Mean Girls. Chyba nie muszę nikomu przedstawiać tego dzieła współczesnej kinematografii. Cytaty z Wrednych dziewczyn na stałe zadomowiły się w języku potocznym. Pomimo że o tym filmie mógłbym pisać godzinami, teraz skupię się tylko na jednym jego elemencie, a mianowicie na najwredniejszej z dziewczyn – Reginie George.

Mamy w tym filmie aż trzy antagonistki, ale moim zdaniem to właśnie Regina najbardziej zostaje w pamięci. Jako przywódczyni Plastików decyduje o wszystkim; co dziewczyny mogą założyć (oraz w który dzień tygodnia mogą się w to ubrać), kto może siedzieć z Plastikami, a nawet kto z kim może się umawiać. Prawdopodobnie Regina ma większe wpływy w liceum niż sam dyrektor.

Przez cały film widzimy, jak Regina zgrabnie manipuluje innymi. Wystarczy jedno jej słowo, by zniszczyć komuś reputację. Bohaterka opanowała mistrzowsko sztukę perswazji, może przekonać każdego do zrobienia czegokolwiek. I tu właśnie można zauważyć powód, dla którego widzowie tak ją lubią – kto nie chciałby być jak Regina George?

Dziewczyna jest piękna, bogata, ma wszystko czego tylko zapragnie. Może nie każdy by chciał osiągnąć to, co ona, stosując jej metody, ale i tak – Regina ma wszystko. Liceum nie jest najprzyjemniejszym z okresów w życiu. Jest to czas stresu i nudy, spotęgowany przez niezręczność, jaką wnosi dojrzewanie. Natomiast dla Reginy, liceum to życie w królestwie, w którym to ona właśnie rządzi.

Heather, Heather i Heather

Tak jak przy Mean Girls skupiłem się tylko na jednej z Plastików, tak przy Heathers z 1988 roku opiszę całą grupę. Tytułowe „Heathers” to klika popularnych dziewczyn, chodzących do jednego liceum. Nazwa grupy pochodzi po prostu od tego, że należą do niej trzy Heather. Dołączyła do niej także Veronica (grana przez Winonę Ryder), która nie była największą fanką zachowania przywódczyni.

Ową liderką jest Heather Chandler, najwredniejsza z dziewczyn, nosząca zawsze kolor czerwony. Dziewczyna spędza każdą, wolną chwilę w szkole na tępieniu, wyśmiewaniu i ośmieszaniu innych uczniów, szczególnie tych mniej popularnych, którzy nie pasują do jej standardów. Podobnie jak w przypadku Reginy, Chandler ma ogromny wpływ na życie wszystkich w liceum. Jest popularna i ceniona głównie dlatego, że ludzie się jej po prostu boją.

Kolejną członkinią „Heathers” jest Heather Duke, która – moim zdaniem – jest, o dziwo, nawet okrutniejsza od Chandler. Duke od zawsze była w cieniu liderki grupy, której wszystkiego zazdrościła. Od początku filmu widać, że Duke nie lubi być kontrolowana przez koleżankę, co pokazuje np. przez widoczną niechęć do przypisanego jej koloru – zielonego. Dopiero później, gdy dziewczyna poznała smak władzy, pokazała swoje prawdziwe ja. Bohaterka robiła, co chciała i mówiła co chciała. Wiedziała, że nikt nie stanie jej na drodzie i to wykorzystywała.

Kolor żółty był przypisany prawdopodobnie najmilszej z Heathers – Heather McNamarze. Bardzo widoczne jest to, że dziewczyna nie pasowała do reszty. Co prawda, też lubiła się naśmiewać z innych i brała udział w okrutnych żartach, ale nie była taka jak Duke czy Chandler. Moim zdaniem, McNamara zachowywała się tak tylko dlatego, że lubiła być popularna i lubiana. Chciała tylko być częścią grupy.

Na koniec wspomnę o Veronice Sawyer, ostatniej  z grupy.  Podobnie jak Heather McNamara, Veronica nie pasowała do pozostałych dziewczyn w klice. Była znacznie milsza, przejmowała się innymi i nie lubiła żartować z  uczniów. Na dodatek – nienawidziła Heather Chandler. Jednak gdy poznała Jasona, jej zachowanie znacznie się zmieniło. Dziewczyna w pewnym momencie była nawet równie zła co Chandler i Duke.

„Heathers”, moim zdaniem, są lubiane przez fanów przez ich bezpośredniość, pewność siebie i, oczywiście, ich niezwykłe wyczucie stylu. Tak, są okrutne dla innych uczniów, ale ich docinki i riposty nieraz rozbawiły mnie do łez. Te dziewczyny to uosobienie tego, co chcieliśmy powiedzieć podczas kłótni, ale przyszło do nas dopiero po czasie.

Właśnie wszystkie te wredne dziewczyny zawdzięczają swoją popularność nie tylko temu, że czasem można pozazdrościć im życia, ale także temu, że są po prostu zabawne. Uwielbiam słuchać ich ciętych ripost i patrzeć, jak idą przez korytarz, myśląc, że są lepsze od innych. Nikt nie chciałby paść ofiarą takich kobietek, ale myślę, że każdy, w pewnym sensie, lubi ich przerysowane zachowanie.

Autor: Damian Frątczak

Damian Frątczak

Zajmuję się głównie działem kultury. Kocham filmy, szczególnie horrory (nawet te kiczowate i tanie z 2003), ale także interesuję się muzyką i ogólnie popkulturą. Od dziecka jestem fanem simsów, filmów Guillermo del Toro i twarzy Nicholasa Cage'a.