Pieśń przyszłości #6: Anderson .Paak & The Free Nationals na OPEN’ER 2021

Odwołanie tegorocznej edycji letnich festiwali zrodziło pytanie, czy stracimy tak wspaniałe line-upy. Okazuje się, że niekoniecznie. Organizatorzy Open’er Festival ogłosili, że kolejny z artystów, który miał pojawić się w tym roku w Gdyni, zagra w następnej edycji festiwalu.

Anderson .Paak, a właściwie Brandon Paak Anderson jest artystą, którego po prostu szkoda nie znać. Multiinstrumentalista, wokalista, producent i raper. Wirtuoz perkusji z głosem Jamesa Browna. Człowiek o niesamowicie zakręconej przeszłości, która tylko zwiększa podziw dla tego, co udało mu się osiągnąć. Wychował się w koreańskim sierocińcu, adoptowała go amerykańska rodzina, w której ojciec znęcał się nad matką. Przygodę z muzyką rozpoczął od gry na perkusji. W 2011 roku po nagłej utracie pracy, wylądował na ulicy wraz ze swoją żoną i synem. Udało mu się zyskać rozgłos wśród niszowych muzyków w Los Angeles, którzy otworzyli mu drogę do pracy nad swoim solowym debiutem. Już 3 lata później, w 2014 roku wydał album Venice, stanowiący alternatywną mieszankę r&b, funka, soulu i hip-hopu. I to brzmienie stało się jego znakiem rozpoznawczym.

W 2015 pracował z Dr. Dre przy 6 utworach z albumu Compton i od tamtej pory wieść o niesamowicie utalentowanym Andersonie poszła w świat. W 2016 roku nominowano go do Grammy w kategorii najlepszy nowy artysta i najlepszy „współczesny miejski” album za Malibu. Ten album pokazał jego talent do tworzenia prawdziwego neo soulu. Przez długi czas nie potrafiłem wybrać jednego utworu, który najlepiej zobrazowałby brzmienie tego albumu. Doszedłem ostatecznie do wniosku, że trzeba po prostu przesłuchać całości, do czego serdecznie zachęcam.

Ostatnie dwa albumy Andersona .Paaka Oxnard i Ventura pokazują, jak szlifować swój styl do perfekcji tak, aby nie zanudzić brakiem różnorodności. Sporadyczne hip-hopowe brzmienia zastępuje funk, funk i jeszcze raz funk. Klimat towarzyszący jego twórczości potrafi poprawić nastrój nawet w najgorsze dni. Dobra zabawa na koncercie jest zagwarantowana, a nie wspomniałem jeszcze o The Free Nationals

Anderson .Paak & The Free Nationals to ekipa występująca na żywo, która zapewnia niepowtarzalny poziom chemii na scenie. Wszystkie utwory z dyskografii Andersona, grane na żywo, są w mniejszym lub większym stopniu zmodyfikowane. Daje to poczucie prawdziwej niepowtarzalności przy każdym pojedynczym wykonaniu. Występ grupy jest najpopularniejszym ze wszystkich z serii NPR Music Tiny Desk Concert. Sprawdźcie, bo warto.

Andrzej Kotkowski
Zdjęcie: STEVE GRANITZ/WIREIMAGE/GETTY IMAGES

ANDERSON .PAAK & THE FREE NATIONALS ZAGRAJĄ NA OPEN’ER FESTIVAL W ŚRODĘ 30 CZERWCA 2021!

Andrzej Kotkowski

Słucham albumów od początku do końca. Lubię wymagającą muzykę, ale na parkiecie wyginam się do radiowych hitów. Post-memy to moje dirty pleasure. Pamiętajcie, że w recenzjach zapisuje moje zdanie, ok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *