Dbaj o głowę, czyli “W głowie się poprzewracało” i trzeba to posprzątać.

Pomimo tego co czasem można przeczytać w Internecie, każdy ma mózg, a co za tym idzie każdy ma zdrowie psychiczne, o które trzeba dbać. I choć nie wszyscy zmagają się z ciężkimi zaburzeniami, tak naturalnym jest to, że raz na jakiś czas zdarzają się gorsze dni, w których własny umysł wydaje się bredzić jak w gorączce. W tej sytuacji nic nie da rosół babci, ciepły kocyk czy herbata. Co więc robić, gdy głowa nie daje rady? Drogowskazem jest nowa książka wydawnictwa Altenberg.

Przez to, że w Polsce temat zdrowia psychicznego traktowany jest po macoszemu, narosło wokół niego wiele mitów i krzywdzących stereotypów. Nierzadko ludzie nie chcą szukać pomocy lub wskazówek na radzenie sobie z emocjami, bojąc się, że będą wzięci za wariata. Z takim stanem rzeczy nie godzi się Hania Sywula, studentka psychologii i popularyzatorka wiedzy o umyśle, znana w sieci jako Hania Es. W swoim najnowszym projekcie i jednocześnie debiucie literackim, stara się przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z dbaniem o umysł. Co do przekazania na tak delikatny i skomplikowany temat ma młoda studentka? Okazuje się, że wiele.

W głowie się poprzewracało jest zbiorem najważniejszych zagadnień związanych z codziennym dbaniem o stan psychiki. Książka jest pełna naukowej wiedzy i ciekawych przykładów. W trakcie czytania często wracałam wspomnieniami do sal wykładowych z czasów, gdy studiowałam jeszcze psychologię, lub do książek, które czytałam przez ostatnie lata. Mogłam dzięki temu odświeżyć znane mi dotąd informacje, jednocześnie pogłębiając wiedzę o przywoływane badania lub eksperymenty. Wielokrotnie też byłam zaskakiwana całkiem nowymi dla mnie informacjami i wtedy szczególnie doceniałam przystępność z jaką były one przedstawiane.

Książka jest napisana prostym i atrakcyjnym językiem, a sam jej układ jest bardzo przejrzysty. Każdy rozdział jest dedykowany jednemu zagadnieniu i dzieli się na trzy części. Pierwsze jest zawsze krótkie wprowadzenie w postaci osobistej historii z życia autorki, która przybliża problem i ukazuje go poza otoczką popularnych stereotypów i półprawd. Następnie w części merytorycznej przedstawione są dokonania nauki w związku z omawianym tematem. Pomimo przywoływania wielu badań i tłumaczenia mechanizmów rządzących ludzką (i nie tylko) psychiką, ta część pozostaje w lekkim tonie i pełna jest zabawnych komentarzy. Na koniec każdego rozdziału czeka podsumowanie najważniejszych informacji oraz ćwiczenia pozwalające na wypróbowanie teorii w praktyce.

To właśnie te krótkie zadania szczególnie przykuły moją uwagę. Czytając kolejne rozdziały niepokoiło mnie jak często myślałam ej, ja też tak mam!. Czułam się jakbym przeglądała się w lustrze, ale zamiast niedoskonałości na twarzy, widziałam te w rządzących mną mechanizmach. Ćwiczenia za to dawały możliwość lepszego ich zrozumienia. Oczywiście warto pamiętać, że książka opiera się na tylko jednym nurcie terapii (poznawczo-behawioralnym), dlatego nie wszystkie rady i ćwiczenia będą idealne dla każdego. Nie zastąpi również profesjonalnej terapii! Na pewno jednak nie zaszkodzi. Jedynym minusem ćwiczeń, według mnie, było pisanie po czystej książce.

Na szczęście moje bazgroły nie wpływały znacząco na estetykę książki, która jak każda pozycja Altenberga została wydana z dbałością o najdrobniejszy szczegół. Twarda okładka, żywe kolory i gruby, dobrej jakości, papier zdecydowanie umilały czytanie. Na szczególną uwagę zasługują ilustracje autorstwa Ilony Myszkowskiej. Grafiki w zabawny sposób nawiązywały do tematów rozdziałów, posługując się humorem z rodzaju śmiech przez łzy, co według mnie bardzo pasuje do poczucia humoru samej Hani Es. Każdy rozdział zdobi jedne rysunek o prostej formie, dzięki czemu ułatwia odbiór, nie dominując treści.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ilona myszkowska (@chatolandia.pl)

W głowie się poprzewracało była jedną z przyjemniejszych pozycji spośród książek o psychologii, z którymi, póki co, miałam do czynienia. Nie oferuje szczegółowej wiedzy z jednego tematu, a raczej skupia się na przedstawieniu podstaw z kilku, kluczowych dla zdrowia psychicznego, dzięki czemu może być początkiem do dalszej pracy. Nie oznacza to, że książka bazuje na oczywistych informacjach. Osobiście, w większości przypadków, bardziej pogłębiałam wiedzę, niż zdobywałam nową, ale po rozmowie z osobami, które psychologią się nigdy nie interesowały, zrozumiałam, że to co dla mnie jest oczywiste, dla innych będzie prawdziwym odkryciem.

Dlatego ta książka będzie świetna dla osób, które dopiero zainteresowały się tym, jak umysł wpływa na ich życie i szukają przystępnego startu, a także dla pasjonatów psychologii, którzy chcieliby swoją wiedzę usystematyzować. Może być też ciekawym prezentem dla osoby, która zmaga się ze złym samopoczuciem, szczególnie, że destygmatyzuje problemy psychiczne i szukanie pomocy. W końcu zadbanie o swoje zdrowie nigdy nie jest wstydliwe, niezależnie czy idziemy do ginekologa, dentysty czy psychiatry.


Autor: Izabela Korona

Zdjęcie: Izabela Korona

Izabela Korona

Kiedyś uwielbiałam czytać horrory, marząc o karierze pisarki. Później dowiedziałam się, że demony istnieją i zapragnęłam je poskramiać na psychologii. Po roku zrezygnowałam, żeby wrócić do porzuconego marzenia pisania o rzeczach strasznych - poszłam na dziennikarstwo opisywać rzeczywistość. Za dnia czytam o ekologii, nierównościach społecznych i ukochanej psychologii. Nocami unikam deadlinów patrząc w gwiazdy i poszukując tej jedynej piosenki.

Jeden komentarz do “Dbaj o głowę, czyli “W głowie się poprzewracało” i trzeba to posprzątać.

  • 24 kwietnia, 2021 o 10:32 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Dziękuję! Bardzo się cieszę, że książka Ci się podobała i że pogłębiła Twoją – i tak już zaawansowaną – wiedzę o zdrowiu psychicznym. 🙂 A po czystej książce nie trzeba pisać, jak się nie lubi, bo po zakupie na maila dostałaś pdf z samymi ćwiczeniami, które można sobie wydrukować! Ściskam, Hania

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *