ROZKOSZNE RÓŻNORODNOŚCI #11 – Zebra, albo dwie
Zebra to zwierzę, które każdy z nas dobrze zna. Uczymy się o nich już na samym początku naszego życia. Rodzice pokazują nam obrazki, na których te się znajdują, a w książeczkach z literkami to pasiaste stworzenie dumnie figuruje pod „Z”. Ale co tak naprawdę o nich wiemy?
Kiedy byłam małą dziewczynką, nauka o zwierzętach należała do moich pasji. Myślałam nawet, ze kiedyś zostanę biologiem czy innym naukowcem tylko po to, żeby móc zbliżyć się do interesujących mnie okazów. Zebry znałam więc na wylot. Po paskach rozróżniałam poszczególne gatunki i dość szybko przeszłam nad nimi do porządku dziennego.
Wiedziałam więc, że są aż trzy podgatunki zebr – stepowa, pręgowana i górska. Najprościej można je rozróżnić po tym, z czego są znane najlepiej – po pasach. Tylko zebry stepowe mają bowiem poprzecinane nimi brzuszki. Tak samo jak jedynie zebry pręgowane nie mają ich na podstawie ogona. Zresztą nie bez powodu mają taką nazwę. Ich prążki są znacznie gęstsze i cieńsze, niż u jej kuzynów.
To jednak nie wszystko. Zebry, jako że są blisko spokrewnione z końmi, mogą się z nimi rozmnożyć. Ich potomstwo, jak muły, jest całkowicie bezpłodne. O tym jednak wie chyba każdy. Czymś, z czego wielu może nie zdawać sobie sprawy, jest to, że stada zebr znacznie różnią się od tych końskich. Przede wszystkim, nie mają stabilnego przywódcy. Poza tym każdy podgatunek zachowuje się zupełnie inaczej.
I tu można by się spytać, jak to tak? Przecież ktoś musi im przewodzić. Wybrać drogę. Tak jednak nie jest. Zebry, o ile lubią trzymać się razem, o tyle wcale nie żyją ze sobą za dobrze. Są agresywne i porywcze. Zostają w grupie głównie ze względu na poczucie bezpieczeństwa, ale mimo tego, to indywidualiści. Dlatego udomowienie ich jest bardzo trudne. Nie przeszkodziło to jednak w stworzeniu armii, jeżdżącej właśnie na tych zwierzętach. Zrobili to Niemcy przed I Wojną Światową na terenach dzisiejszej Tanzanii.
Jest jednak jeszcze jedna ważna kwestia, o którą ludzie spierają się już od dawna. Czy zebry są białe w czarne paski, czy czarne w białe paski? Pewnie większość z Was myśli, że prawidłową odpowiedzią jest ta pierwsza. Jakkolwiek by było, wspominałam już o tym, że niektóre gatunki mają białe podbrzusza i… nie ma to najmniejszego znaczenia, bo tak naprawdę zebry są kruczoczarne. Bo tak, dokładnie taki kolor ma ich skóra. Co więcej, jeśli przyjrzeć się bliżej białym paskom, to można zauważyć, że wśród nich również znajdziemy sporo czarnych włosków, więc nawet one nie są całkiem białe.
Dlatego jeśli kiedyś pójdziecie na spacer po ZOO – będziecie wiedzieć, jakiego koloru tak naprawdę są zebry.
Autorka: Marta Ziółkowska
Źródło zdjęć: Pixabay