Jak wykuwają formę sportowcy zimowi?

Kibice sportów zimowych, podziwiający swoich faworytów w trakcie zmagań w sezonie, często nie zdają sobie sprawy, że dla zawodników najbardziej intensywna jest inna pora roku. To lato jest dla sportowca uprawiającego dyscyplinę zimową czasem wytężonej pracy. Zima to jedynie zbieranie owoców, a tylko od tego jak zawodnik przepracuje okres letni zależeć będzie, czy okażą się one słodkie, czy gorzkie.

Biegi narciarskie to jeden z najtrudniejszych sportów świata, a więc trenowanie tej dyscypliny jest nieco bardziej złożoną kwestią niż mogłoby się wydawać. A to dlatego, że mało która dyscyplina wymaga od zawodnika tak dużej wszechstronności. Trening biegacza narciarskiego, zwłaszcza w okresie letnim jest bardzo różnorodny.

Alternatywą dla nart biegowych w lecie i o każdej innej porze, gdy trudno o śnieg, są nartorolki. To główne narzędzie, jakim posługują się biegacze, by móc pracować nad techniką, szybkością oraz wydolnością niemal w taki sam sposób, jakby mieli na sobie narty.

Nasza wybitna biegaczka narciarska, Justyna Kowalczyk niejednokrotnie sięgała po dodatkowe obciążenie w postaci opony samochodowej. Ciągnąc ją za sobą przez długie godziny, wyrabiała wytrzymałość niezbędną do walki z rywalkami na narciarskich trasach.

 

 

W treningu biegacza narciarskiego ważne jest też odpowiednie przygotowanie siłowe, praca nad stabilizacją i koordynacją. Tu z pomocą przychodzą ćwiczenia na siłowni, pływanie, imitacja skakana, czy jazda na rowerze.

Najbardziej naturalnym i oczywistym środkiem treningowym jest zwykły bieg, podczas którego wykonuje się ustalone wcześniej założenia treningowe, jak np. zachowanie odpowiedniego tętna, czy tempa.

W biathlonie metody treningowe częściowo pokrywają się z tymi stosowanymi w biegach, jednak oprócz pracy nad formą sportową, dużą uwagę skupia się też na sprzęcie. Chodzi o wymianę, testowanie, dobór nart oraz luf. Na strzelnicy bardzo często decydują detale, dlatego tak ważny jest profesjonalny serwis karabinów i co równie istotnie, praca nad precyzją samego zawodnika.

W Polsce i na świecie organizowane są krajowe mistrzostwa w biathlonie letnim. Rywalizacja, polegająca na biegu crossowym bez karabinu, podczas której zawodnicy dwa lub cztery razy zajmują miejsca na strzelnicy, stanowi namiastkę zimowych zmagań oraz dobry sprawdzian w trakcie przygotowań.

 

 

Zimowym akcentem w letnich przygotowaniach zarówno biathlonistów, jak i biegaczy narciarskich są tunele śnieżne. Najczęściej wybieranym jest ten w Oberhofie, gdzie zawodnik może biegać po półtorakilometrowej trasie na sztucznym śniegu, a do dyspozycji ma 50-metrową strzelnicę.

 

 

Równie popularną destynacją wśród narciarzy jest lodowiec Dachstein w Alpach austriackich. Na wysokości 2700 metrów nad poziomem morza rozciągają się najdłuższe na świecie trasy biegowe na lodowcu. Na trasach biegowych do jazdy klasycznej i łyżwowej mierzących niemalże 18 km ilość możliwości treningowych jest prawie nieograniczona. Co więcej, trening na takiej wysokości doskonale służy poprawianiu wytrzymałości. W górach dużo prościej i szybciej zbudować formę, za sprawą obniżonej zawartości tlenu w powietrzu. Jego niedobór wymusza na organizmie produkcję czerwonych krwinek, które są odpowiedzialne za szybszy transport tlenu do komórek.

 

 

Skoki narciarskie latem wydają się abstrakcją, ale zyskujące coraz większą popularność letnie Grand Prix organizowane także w naszym kraju są dowodem na to, że skakać można cały rok. Zawodnicy rozpędzają się na rozbiegu po porcelanowych torach, a lądują na igelicie pokrywającym zeskok. Jednak samo skakanie nie przygotuje zawodnika w pełni do rywalizacji o najwyższe cele.

 

 

Do codziennych treningów skoczka należą ćwiczenia rozciągające, akrobatyczne oraz wytrzymałościowe. Istotnym elementem treningu zawodników są ćwiczenia w tunelu aerodynamicznym. Trening ten umożliwia kontrolowanie swojego ciała w powietrzu, przemieszczając się nim we wszystkich kierunkach i płaszczyznach.

W skokach ważniejsza od kondycji jest przede wszystkim technika, nad którą pracuje się przez wiele godzin, co czyni trening niezwykle monotonnym i schematycznym. Skoczkowie na treningach czasem po kilkaset razy dziennie ćwiczą wybicie. W sali, na skoczni albo w lesie. Przy użyciu płotków, czy materacy. Dodatkowym urozmaiceniem jest gra w siatkówkę, która wspomaga koordynację i wpływa na ogólny rozwój skoczka.

Lato to okres wakacji, ale dla przedstawiciela sportów zimowych nie ma mowy o odpoczynku. Letnie miesiące są najgorętszym czasem nie tylko pod względem wysokich temperatur, ale obciążeń treningowych. Jednak każdy krok wykonywany jest z myślą o zimie, bo to ona zweryfikuje ilość i jakość przepracowanych latem godzin.


Autor: Gabriela Koziara

Zdjęcie: Instagram

 

Gabriela Koziara

Pasjonatka sportu, w szczególności biegów narciarskich oraz piłki nożnej. Od dziecka wierna fanka Justyny Kowalczyk. Od kilku lat dumna kibicka Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. :) Sportowiec amator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *