Trening taekwondo dla ciała i umysłu

W dzisiejszym świecie coraz więcej ludzi wybiera spędzanie czasu przed ekranem telewizora bądź komputera niż uprawianie jakiegokolwiek sportu. Nie da się jednak zaprzeczyć, że aktywność fizyczna odgrywa w naszym życiu arcyważną rolę, a taekwondo zdaje się być najlepszą odpowiedzią na nasze potrzeby.

Trening taekwondo to znakomita szansa na polepszenie swojego stanu zdrowia. Nietrudno o dobre przygotowanie – zazwyczaj nie ma większego znaczenia miejsce czy specjalny sprzęt. Można trenować zarówno indywidualnie, jak i grupowo, a granice wytrzymałości wyznacza tylko i wyłącznie własne ciało. Technik taekwondo jest sześć: walka sportowa, walka aranżowana, układy formalne (sekwencje ruchów), rozbicia (np. desek), kopnięcia z wyskoku i uwolnienia z uchwytów.

Osoby praktykujące ten sport zazwyczaj muszą posiadać w swoim ekwipunku dobok, czyli strój składający się z bluzy i spodni, a także pas mający dużo głębszą symbolikę. Młodzi adepci na początku swojej ścieżki zaczynają od koloru białego, oznaczającego niewinność i czystość. Wraz z rozwojem swoich umiejętności stają się prawdziwymi wojownikami, a na końcu zostają obdarowani pasem w kolorze czerwonym. Symbolizuje on krew bądź też ogień i ostrzega potencjalnego przeciwnika przed podejmowaniem walki.

Jednolite zasady taekwondo dla wszystkich? To mit

Choć mogłoby się wydawać komuś, że taekwondo jest dyscypliną z zasadami jednolitymi na całym świecie, ten ktoś byłby jednak w dużym błędzie. Warto więc nawet z czystej ciekawości przyjrzeć się regułom walki ustalanym przez dwie największe federacje taekwondo, a więc ITF (International Taekwondo Federation) i WTF (World Taekwondo Federation). W pierwszej z nich zezwala się na ciosy rękawicą w twarz. W przypadku drugiej jest to niedozwolone – w twarz można zadawać uderzenia nogą, a pięścią bić jedynie w korpus. Ponadto w ITF walczy się w lekkim kontakcie, a w WTF – w pełnym. Pojęcie lekkiego i pełnego kontaktu jest rozumiane w kontekście siły wyprowadzanych ciosów. Co ciekawe, w taekwondo WTF można wygrać przez nokaut. Taka zasada nie obowiązuje w ITF, gdzie zawodnicy za zbyt mocne uderzenia mogą zostać zdyskwalifikowani.

Lek na zepsuty zegar biologiczny

Jeżeli chodzi o korzyści – jest ich doprawdy mnóstwo. Przede wszystkim ogromną zaletą jest to, że regularne uprawianie taekwondo pozwala zachować sprawność organizmowi. Zwiększa się wydolność serca i płuc. Naczynia krwionośne się rozszerzają i stają się elastyczne, przez co zmniejsza się opór strumienia krwi i obniża się jej rozkurczowe ciśnienie. Ponadto kości człowieka uprawiającego taekwondo są mniej podatne na odwapnienie, a skóra wygląda młodziej.

Najważniejszą jednak korzyścią, jaką wszyscy powinniśmy czerpać z uprawiania taekwondo, jest bardzo dobry wpływ na ludzką psychikę. Trening tej sztuki walki bez wątpienia polepsza ukrwienie mózgu, procesy koncentracji, utrzymania uwagi oraz funkcje intelektualne. Osoby trenujące taekwondo w związku z tym lepiej sypiają i budzą się bardziej wypoczęte. Zatem jeśli ktoś z nas zmaga się z rozregulowanym zegarem biologicznym – jest to świetne rozwiązanie.


Autor: Piotr Sornat

Zdjęcie: Życie – HelloZdrowie

Piotr Sornat

Interesuję się sportem, muzyką oraz technologią. Zajmuję się produkcją muzyczną oraz piszę własne teksty. W wolnym czasie przygotowuję materiały informacyjne i publicystyczne. Pisanie sprawia mi ogromną satysfakcję i zaspokaja moje potrzeby samorealizacji. Prywatnie kibic Arsenalu, Zagłębia Lubin oraz fan schaftera i Taco Hemingwaya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *