Tably – aplikacja dla miłośników kotów

Koty są wyjątkowe pod wieloma względami. Wyjątkowa zwinność, inteligencja i spryt to tylko niektóre z ich cech. Jednak koty potrafią robić coś jeszcze. Potrafią wyjątkowo dobrze ukrywać ból. Aby właściciele kotów mogli szybciej pomóc swoim milusińskim, została stworzona specjalna aplikacja – Tably.

CZYM JEST TABLY?

Tably to nowa aplikacja stworzona przez firmę Sylvester.ai z Kanady. Aplikacja korzysta ze skali kocich grymasów (Feline Grimace Scale) opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Montrealskiego. Skala kocich grymasów składa się z kilku elementów. Na wynik wpływa: ułożenie całej głowy, ułożenie uszu, przymknięcie oczu, układ wąsów oraz napięcie pyszczka. Według autorów aplikacji jest ona skuteczna w 97%.

JAK UŻYWAĆ TABLY?

Tably jest dostępne jedynie dla posiadaczy telefonów z systemem IOS. Aplikacja jest w języku angielskim, ale nie sprawia to trudności, bo jest skomponowana w bardzo prosty sposób.
Największą trudnością może być samo „badanie” kota. Początkowo dostępna była tylko jedna opcja. Kot musiał nieruchomo patrzeć w kamerę (oczywiście jest to niemalże niemożliwe). Ku uciesze użytkowników aplikacji niedawno wprowadzono nowy sposób, a mianowicie zrobienie kotu zdjęcia, a następnie dodanie go do aplikacji.

MOJE DOŚWIADCZENIE Z TABLY

Oczywiście jako szczęśliwa posiadaczka kotów musiałam sprawdzić, czy Tably faktycznie się sprawdza.
Aplikację przetestowałam na trzech kotach (każdy z nich po aktualnym przeglądzie weterynaryjnym i oczywiście każdy w pełni zdrowy).

Aplikacja Tably w moim przypadku sprawdziła się świetnie. Trzeba jednak pamiętać, że nastrój naszego kota może zależeć od jakości zdjęcia. Pyszczek powinien być widoczny, nie za ciemny (zdjęcia wieczorne zdecydowanie nie są wiarygodne). Nie jest to oczywiście narzędzie, które zapewnia 100% pewności, ale na pewno jest to aplikacja, która może pomóc w zdiagnozowaniu złego humoru naszego puchatego przyjaciela.


Autor: Aleksandra Desperak
Zdjęcia: archiwum prywatne, pixabay

Aleksandra Desperak

Zwykła dziewczyna - miłośniczka zwierząt, wegetarianka, z dystansem do siebie. Bezkompromisowa, jeśli chodzi o krzywdę ludzi, zwierząt, przyrody. Ostatnio odkryła w sobie pierwiastek ogrodniczy. Pierwiastek kulinarny odkrywa powoli, ze względu na bezpieczeństwo rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *