Zimowe transfery Chelsea Londyn sezon 2022/2023: Felix i Fofana

Jako jeden z pierwszych w szeregach „The Blue” pojawił się Portugalczyk João Félix, w którym upatrywana była szansa na zostanie drugim Cristiano Ronaldo oraz David Fofana, 20-letni napastnik z Wybrzeża Kości Słoniowej.

João Félix przechodził z Benfiki Lizbona do Atletico Madryt jako wielki talent. Transfer opiewał na 127 milionów euro. W hiszpańskiej ekipie nie spełnił pokładanych w nim nadziei. W 131 meczach strzelił zaledwie 34 bramki i asystował 18 razy. Dodając do tego słabą relację z Diego Simeone, któremu nie podobała się pracowitość w obronie Portugalczyka. Kariera młodego napastnika dalszą swoją część będzie mieć w Londynie. Za wypożyczenie reprezentanta Portugalii, Chelsea musiała wyłożyć 11 milionów euro i pokryć całość wynagrodzenia zawodnika. Niestety w kontrakcie nie ma zapisu o opcji wykupu.

Zaczynając od początku, João Félix we wszystkich drużynach „Orłów” z Lizbony rozegrał 87 spotkań. W młodzieżowej ekipie „Benfica Lizbona UEFA U19” rozegrał 15 spotkań, w których zdobył 7 goli oraz zaliczył jedną asystę. Kolejnym krokiem w jego karierze była „Benfica Lizbona B”. Tam również nie zabawił na długo. Wziął udział w 29 meczach, strzelił w nich 7 goli i asystował pięciokrotnie. I tu na pomoc przyszedł sezon 2018/2019, w którym Portugalczyk zdobył 20 goli i 11 asyst w 43 meczach wszystkich rozgrywek Orłów. To właśnie ten sezon wprowadził napastnika na listy życzeń największych europejskich klubów. Wyścig wygrała madrycka ekipa prowadzona przez energicznego Cholo.

I niestety sen o byciu następcą CR7 zamienił się w nieosiągalną rzeczywistość. Każdy z czterech sezonów rozegranych w barwach Los Colchoneros był, krótko mówiąc, mierny. W żadnym z nich João Félix nie strzelił więcej niż 10 goli we wszystkich rozgrywkach. Z tego wynika, że jeden gol Portugalczyka kosztował Atletico 3,7 miliona euro. Podatność na kontuzję tylko pogarszała pozycję napastnika w drużynie. Przez tak krótką historię w Madrycie, Félix stracił na różnorakich kontuzjach niemalże rok. A najczęściej powtarzające się były urazy kostki.

Chelsea jednak jest świadoma mnogości pozycji, na których młody napastnik może grać. João rozgrywał swoje mecze na wszystkich możliwych pozycjach dla napastnika, choć najczęściej pojawiał się na boisku jako cofnięty napastnik. Możliwość ustawienia Portugalczyka na lewej, jak i na prawej stronie ataku daje dużo opcji wykorzystania go przez Grahama Pottera.

 

David Datro Fofana, to kolejny nabytek londyńskiej drużyny. Dwudziestoletni Iworyjczyk pomimo swojego młodego wieku, ma już na koncie dwa puchary. W barwach Norweskiej Molde FK zdobył Mistrzostwo Norwegii oraz Puchar Norwegii. Fofana spędził na Półwyspie Skandynawskim dwa sezony, rozegrał 65 spotkań i został autorem 24 goli oraz 10 asyst. Dla Chelsea transfer Iworyjczyka to sportowo bardzo dobry ruch. Były zawodnik Molde w lidze norweskiej robił niesamowite wrażenie. A jego przenosiny do Anglii to inwestycja w przyszłość.

Kolorytu do transferu dodaje sytuacja z pierwszym klubem Davida, Abidjan City FC. Jak twierdzą władze drużyny z największego miasta Wybrzeża Kości Słoniowej, transfer młodego zawodnika do Molde FK był bezprawny i zawodnik został im odebrany podstępem. Całej sytuacji miała być winna matka zawodnika. Nieścisłości w transferze napastnika zostały zgłoszone do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. Władze Chelsea na pewno będą obserwowały rozwój sytuacji i nie pozwolą na utratę afrykańskiego talentu. Aktualny kontrakt zawodnika obowiązuje do 30 czerwca 2029 roku.


Autor: Michał Mikołajczyk

Zdjęcie: Anton Zaitsev

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *