Kwiat polskiej muzyki

Rodzeństwo, Kasia i Jacek Sienkiewiczowie, jako Kwiat Jabłoni, zadebiutowali roku 2018, a w 2019 wydali swój pierwszy studyjny album pod tytułem Niemożliwe.  Ich utwór Dziś późno pójdę spać ma obecnie ponad 25 mln wyświetleń. 5 lutego 2021 roku odbędzie się premiera ich najnowszej płyty – Mogło być nic. Skąd nazwa zespołu i dlaczego jest tak popularny?

 

Kwiaty, muzyka i tanie wino 

Mogłoby się wydawać, że nazwa Kwiat Jabłoni, ma równie subtelne historię, co samo jej brzmienie. Ale nic bardziej mylnego. Kwiat Jabłoni to nazwa punkowej piosenki zespołu Trash Budda, a także…  bardzo popularnego w latach 80. jabola! Dodatkowo dom rodzinny Kasi i Jacka położony jest w starym sadzie jabłoniowym. Jak rodzeństwo samo przyznaje – nazwa nawiązuje do czasów ich dzieciństwa. 

Kwiat Jabłoni to również utwór wykonywany przez Elektryczne Gitary. Liderem zespołu jest Kuba Sienkiewicz, a Kasia i Jacek są jego dziećmi. Jak widać, muzykę mają oni we krwi, a jabłko pada niedaleko od jabłoni...

 

Co im w duszy gra  

Zespół tworzy w gatunku folk–pop. Jacek gra na mandolinie, co stanowi element folkloru południowej i wschodniej Europy, a Kasia stosuje technikę śpiewu białego, charakterystyczną dla muzyki ludowej. Ich utwory same w sobie są bardzo kwieciste – delikatne i pełne optymizmu. Budzą skojarzenia z naturą.  O zespole można mówić wiele, ale ja powiem jedno: to jest kwiat polskiej muzyki. 

 

Gra muzyka 

Dawniej Kasia i Jacek Sienkiewiczowie byli powiązani z zespołem Hollow Quartet, z którym wydali album Chodź ze mną wzięli udział w programie telewizyjnym Must Be The Music. Tylko Muzyka. 

Kwiat Jabłoni powstał w 2018 r., kiedy to rodzeństwo wydało debiutancki singiel Dziś późno pójdę spać. Niedługo później pojawił się cały krążek Niemożliwe. 

O zespole zrobiło się głośno w roku 2019, kiedy to Kwiat Jabłoni wystąpił na Małej Scenie Pol’and’Rock FestivaluIch występ spotkał się z tak dobrym odbiorem, że przyniósł im zwycięstwo w plebiscycie Złoty Bączek. 

W ostatnią niedzielę (31.01.2021), zespół występował podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Mogło być nic 

Najnowszą płytę promuje utwór Mogło być nic. Premiera piosenki odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Obecnie klip ma ponad 3 mln wyświetleń na YouTubie Singiel zachwyca zarówno linią melodyczną, jak i tekstem.  Jakie przesłanie płynie z piosenki? Pięknie jest żyć. “Mogło być nic, a jest wszystko” – słyszymy w refrenie. Autorem tekstu i muzyki jest Jacek Sienkiewicz. 

Kolejna piosenka z nowego albumu, napisana i skomponowana przez Kasię Sienkiewicz, – Buka – ukazała się 28 stycznia. Artystka odpowiada również za reżyserię teledysków do obydwu utworów. 

Retro: to klimat klipów video oraz okładki albumu. Tego samego zapewne możemy się spodziewać po całej płycie. Z pewnością czeka nas również bukiet pięknych brzmień – pianina Kasimandoliny Jacka oraz kwiecistej harmonii ich głosów

                       

W piątek 05.02.2021 r. do sprzedaży trafi najnowszy album Kwiatu Jabłoni: Mogło być nic. Za produkcję muzyczną odpowiada Wojtek Urbański. 


Autor: Karolina Sobczyńska

Zdjęcia: Instagram @kwiatjabloni (projekty okładek: Weronika Reroń, Robert Ryncarz)

Karolina Sobczyńska

Czym byłoby życie bez sztuki... Lubię patrzeć na świat i dużo rozmyślać. Często odpływam myślami gdzieś daleko. Co robię w wolnych chwilach? Uprawiam sztukę. Maluję farbą, tworząc obrazy. Maluję dźwiękiem, tworząc muzykę. Ale przede wszystkim - maluję słowem. Dajcie znać, czy podoba wam się to, co widzicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *