Literatura jest kobietą

Czy być silną kobietą to brać sprawy w swoje ręce i obywać się bez mężczyzn? Tak można uznać śledząc bieżące trendy literackie. Bohaterki coraz rzadziej czekają na księcia z bajki, zamiast tego przejmują inicjatywęIch galerię przedstawiono podczas panelu dyskusyjnego Silne bohaterki w literaturze, czyli dziewczyny rozmawiają o książkach. 

1 marca 2021 r. odbyła się transmisja panelu dyskusyjnego Silne bohaterki w literaturze, czyli dziewczyny rozmawiają o książkach. Wydarzenie zorganizowano na facebookowym fanpage’u Wydawnictwa PoznańskiegoDo dyskusji zaproszono kobiety związane z literaturą: Barbarę Niżyńską, Katarzynę Kończal, Paulinę Surniak i Zuzannę MarcinkowskąPowyższe nazwiska zobaczyć można na stronach tytułowych popularnych książek, ponieważ zaproszone panie na co dzień zajmują się tłumaczeniami. Wydarzenie zorganizowano z okazji Tygodnia Kobiet w Wydawnictwie Poznańskim. Cykl spotkań obejmuje rozmowy i prelekcje związane z tematyką prokobiecąPodczas eventów można zdobyć książki Wydawnictwa Poznańskiego w promocyjnej cenie. Część dochodu z zakupów wspiera fundację Kosmos dla dziewczynek, walczącą m. in. ze stereotypami płciowymi, dyskryminacją i barierami edukacyjnymi. 

Podczas spotkania prezentowano sylwetki postaci literackich. Dyskusję otworzyła Paulina Surniak, przywołując ikoniczną już dziś Elizabeth Bennet. To przykład bohaterki z książką w ręku, która miała odwagę żyć po swojemu i przełamywać konwenanse. Mieliśmy również okazję poznać dwie niezwykłe Mary – Wollstronecraft i Shelley. To niekonwencjonalny duet złożony z matki – pierwszej korespondentki zagranicznej relacjonującej rewolucję francuską i córki – pisarki, która powołała do życia słynnego Frankensteina. O związkach między nimi można przeczytać w książce Buntowniczki Charlotte Gordon 

Z wiktoriańskiej Anglii widzowie przenieśli się do przedwojennej Skandynawii. Stamtąd Barbara Niżyńska przywołała Barb i Ingrid – bohaterki serii Raya Jaconbsena, którą otwiera powieść Niewidzialni. Podczas dyskusji poruszony został aspekt niepełnosprawności jako czynnika wyzwalającego z typowych funkcji kobiecych. Bohaterka Jacobsena – Barb – wyplata sieci i pracuje przy połowach. W dowód uznania doczekuje się własnego krzesła, które w niewielkiej społeczności wyspiarzy zwyczajowo przyznawane było tylko mężczyznom.  

Nie zabrakło również wzorów dla nastolatek i młodych dorosłych. Za segment powieści young adult odpowiadała Zuzanna Marcinkowska. Za jej pośrednictwem poznaliśmy uciekającą z sabatu czarownicę LuNa skutek nieszczęśliwego rozwoju wypadków wylądowała w zakonie łowców i została zmuszona do małżeństwa z jednym z nich. Dzięki zaradności i umiejętności zadbania o siebie przeżywa w nieprzyjaznym świecie i czerpie radość z życia, jakie zostało jej daneO jej perypetiach można przeczytać w książce Gołąb i wąż Mahurin Shelby. W dyskusji szczególnie ciekawa wydaje się postać Shirin – bohaterka powieści Gdyby ocean nosił twoje imię autorstwa Tahereh Mafi. Dziewczyna jest muzułmanką w świecie po 11/09. Mimo niesprzyjających okoliczności, żyje w zgodzie z własnymi wartościami i pielęgnuje niezwykle bogaty świat wewnętrzny. 

Na koniec warto wspomnieć o politycznym aspekcie spotkania. Katarzyna Kończal zaproponowała lekturę Posełek, reportażu Olgi Wiechnik, przybliżającego sylwetki ośmiu pierwszych kobiet w sejmie. Zgłębiając temat, można zadać pytanie, dlaczego niemal żadne z ich nazwisk nie obiło nam się o uszy? To refleksja nad bagatelizacją roli kobiet w procesach historycznych i próba rekonstrukcji wydarzeń z ich uwzględnieniem. 

Transmisję można było opuścić z poczuciem niedosytu. Rozmowa między uczestniczkami okazała się mało wnikliwa, przypominała raczej luźną pogadankę wielbicielek literatury. Zamiast pogłębionej dyskusji, zaprezentowano konkretne pozycje wydawnicze. Poszukiwaczom merytorycznych treści można polecić zagłębienie się w lekturze i aprioryczne przekonanie się, czy wspomniane bohaterki rzeczywiście są silnymi kobietami.  


Autor: Kaja Folga

Zdjęcie: Facebook

Kaja Folga

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Czarownica od strony matki. Tropicielka magii na co dzień i grzesznych przyjemności popkultury. Wielbicielka literatury pięknej, szczególnie japońskiej i rosyjskiej. Dla "Nowego" pisze o smaczkach z rzeczywistości, z dystansem, przymrużeniem oka i kotem na kolanach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *